Magnetoterapie

MAGNETOTERAPIE - NEDÍLNÁ SOUČÁST KOMPLEXNÍ LÉČBY

Historie magnetoterapie

Léčivé účinky magnetu byly známy již před staletími. Hippokrates léčil onemocnění kloubů přikládáním rudy zvané magnetovec.
Název magnet byl odvozen od řeckého města Magnézia, kde se magnetická hornina těžila. Vědecké základy magnetoterapie byly budovány koncem 19. a začátkem 20. století ve spojení s rozvojem fyziky, chemie a elektrofyziologie.
U nás byl v čele magnetoterapie Grüner, v 70. a 80. letech Dr. Jeřábek a Dr. Chvojka.

Použití

Magnetoterapie se s úspěchem používá téměř ve všech oborech medicíny jako důležité součásti komplexní terapie.
Odborné poradenství lékařů v oblasti magnetoterapeutických pomůcek může být pro mnoho lidí se subklinickými potížemi v oblasti onemocnění pohybového ústrojí (svalů, kloubů), kůže, nervových onemocnění a dalších neocenitelnou pomocí.
V Japonsku a USA mají pacienti možnost konzultovat s profesionálními magnetoterapeuty, kteří navrhují komplexní léčbu včetně potravinových doplňků, tělesných cvičení, akupunktury, laserové terapie apod.

Principem působení statického magnetického pole na organismus je to, že buňky jsou slabými magnety s oběma polarizacemi, což je dáno účinky magnetického pole Země o indukci 0,6 Gauss, které je stálou součástí životního prostředí člověka. Jsou-li buňky vystaveny působení magnetu o indukci 300 a více Gauss, přijímají jeho polarizaci.
Na základě zmíněného principu je patrné, že buňky mohou být zmagnetizovány. Na této bázi dochází k elektromagnetickým a biochemickým změnám v buňkách a tím k příznivému ovlivnění systému kostního, svalového, imunologického, hormonálního, kardiovaskulárního, zažívacího a nervového.

Léčebné magnetické pole

Vlivem léčebně aplikovaného magnetického pole (pulzního nebo permanentního) dochází k pozitivním biologickým změnám ve tkáních, které je možno využít při odstranění řady zdravotních potíží.

Účinky magnetického pole je možno shrnout do šesti léčebných skupin a efektů:

  • analgetický (protibolestivý)
  • myorelaxační (uvolňující svalové křeče)
  • vasodilatační (rozšiřující krevní cévy)
  • urychlující látkovou výměnu a detoxikační
  • protizánětlivý, hojivý, regenerační
  • protiedémový (protiotokový)

Permanentní magnetoterapeutické pomůcky

Obsahují speciální medicínské magnety, které jsou součástí kloubních bandáží, podložek a polštářků.

  • Magnetoterapeutické bandáže kloubů se používají při artróze, revmatismu, ke zmírnění bolesti, zánětu, otoků kloubů a svalů.
    Po operacích a úrazech dochází k urychlení hojení až o 50%.
  • Magnetoterapeutické podložky a polštářky podporují klidný spánek, celkovou regeneraci organismu a stabilitu imunitního systému. Tím výrazně přispívají ke zlepšení celkového zdravotního stavu.
  • Magnetoterapeutické vložky do obuvi jsou vhodné zejména pro diabetiky a lidi trpící špatným prokrvením dolních končetin a bolestmi nohou.
  • Bodové magnety se nejčastěji používají současně s akupunkturou k zesílení účinků této metody.
  • Magnetoterapeutické náramky stabilizují krevní tlak, příznivě ovlivňují krevní oběh a zvyšují okysličení krve. V poslední době se k jejich výrobě používá taktéž kámen - hematit.
  • Magnetoterapeutické náhrdelníky uvolňují napětí šíjového svalstva a podporují imunitní systém. U astmatiků dochází ke zmírnění intenzity a prodloužení intervalů mezi jednotlivými astmatickými záchvaty.

Magnetoterapeutické náramky a náhrdelníky se již tradičně vyrábějí v Japonsku a odtud se dostávají do celého světa. Japonským ministerstvem zdravotnictví byly zařazeny mezi zdravotní pomůcky první třídy.
Nedoporučuje se jejich použití u osob se zavedeným kardiostimulátorem a těhotných žen.

Závěrem

Je paradoxem doby, že magnetoterapie, která statisticky vykazuje ze všech dosud známých léčebných metod nejvyšší míru úspěšnosti, nejmenší rizika a nákladnost, je stále metodou poslední volby.
Je často používána až tehdy, kdy tradiční léčebné metody naprosto selhaly.

MUDr. Dagmar Kisser